Skip to content

Explore Scientific Smart Microscope Slide: Próbka Poplamiona Skrzydłem Ważki (Polskimi)

English Français Deutsche Nederlandse Italiano Polskimi Portuguesas Español 中国 日本人 한국어

Explore Scientific SMART MICROSCOPE SLIDE: Dragonfly Wing Stained Specimen

Po raz pierwszy pojawiły się na Ziemi około 300 milionów lat temu. Ważki są mięsożernymi owadami. Dorośli mają duże, wieloaspektowe oczy, długie ciało i dwie pary silnych, przezroczystych skrzydeł, czasem z kolorowymi łatami. I to skrzydła podnieciły naukowców.

A male Yellow-winged Darter (Sympetrum flaveolum) dragonfly, courtesy of Wikipedia

Niedawne odkrycie dotyczące natury struktury skrzydła ważki zostało odkryte pod mikroskopami o bardzo dużej mocy, pokazującymi nanostruktury niszczące bakterie. Naukowcy mają nadzieję, że będą mogli uczyć się na podstawie tych struktur, dzięki czemu będą mogli tworzyć podobne powierzchnie dla inteligentnych materiałów nowej generacji, które mogą również niszczyć bakterie, szczególnie w zastosowaniach medycznych w celu zapobiegania infekcjom u pacjentów.

False color image of more than 10 billion tiny nanostructures on a dragonfly wing.</br>Image by Annalena Wolff

Obraz w mikroskopie helowo-jonowym z fałszywymi kolorami, przedstawiający ponad 10 miliardów maleńkich nanostruktur na skrzydle ważki.
Źródło zdjęcia: Annalena Wolff

Chociaż tylko skanujące mikroskopy helowo-jonowe mogą pokazać te nanostruktury, fascynujące jest zbadanie skomplikowanej struktury skrzydła. Kolor aqua niebieski w tym egzemplarzu pochodzi od bejcy Methelyne Blue użytej do podkreślenia struktury na tle. Barwienie próbek jest tylko jedną techniką, która pomaga uczniom badającym próbki mikroskopowe w celu ustalenia, czym są (ich morfologia).

Microscopes from Explore Scientific

 

See all Microscopes from Explore Scientific

[back to index]